Go to 500 Owners Home Page500cc Formula 3 Results (All Others)

Click to go to a particular year: 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 1957 1958 1959 1960 1961 1962 1963 2010

1949

Bois de la Cambre, Brussels 22nd May 1949

1st Bill Aston - Cooper Mk III, 2nd Don Parker - Parker, 3rd Stan Coldham - Cooper Mk II, 4th Sir Francis Samuelson - Cooper Mk II, 5th Rene Chaix - Chaix

Zandvoort, Holland 30th July 1949

1st Stirling Moss - Cooper Mk III, 2nd Bill Aston - Cooper Mk III, 3rd Lex Beels - Cooper Mk III, 4th Eric Brandon - Cooper Mk III, 5th Ron Dryden - Cooper Mk II, 6th Stan Coldham - Cooper Mk III  7th Peter Collins - Cooper Mk III, 8th John HabinCooper Mk III           DNF: Don Parker - Parker, Sir Francis Samuelson - Cooper Mk II, Charlie Smith - CFS

Gardermoen, Oslo 28th August 1949

1st Brune Tavell -  Cooper, 2nd John Andersson - Effyh         DNF: Sture Selander - Effyh, Oscar Swahn - Cooper, Nils Gerremo - Cooper, Lars Finnilä - KG Special,  Anatole Stünkel - KG Special, Gregor Luttemann - Suecia, Ivan Blom  - Swebe

Hawkesbury, Australia 27th November 1949

1st Jack Hooper - Hooper 500

Burman Drive, South Africa 16th December 1949 (850cc Class)

1st Orlando Fregona - Tiger Cub

 

1950

Snell Parade, South Africa 14th Jan 1950 Fairfield Junior

1st Orlando Fregona - Tiger Cub               DNF: Basil Beall - Half Pint

Mons, Belgium 14th May 1950

1st Harry Schell - Cooper Mk IV, 2nd Bill Aston - Cooper Mk III, 3rd Otto Dillenius - Cooper Mk III         DNF Stirling Moss - Cooper Mk IV, Ken Carter - Cooper Mk III, Ken Gregory - Kieft

Neuchâtel, Switzerland 10th June 1950

1st Austen May - Cooper Mk II

Zandvoort, Holland 11th June 1950

1st Ken Wharton - Cooper, 2nd Ken Watkins - Cooper Mk IV, 3rd Charles Headland - Cooper Mk II, 4th Otto Dillenius - Cooper Mk III, 5th Bill Cox - Cooper        DNF: Don Parker - Parker

Oslo, Norway 11th June 1950

1st Leif "Basse" Hveem - Cooper, 2nd Werner Lorentzen - Suecia, 3rd Stan Coldham - Cooper Mk II, 4th Harald Wilk Hansen - Cooper           DNF: Vilho Hollming - Cooper, Ken Carter - Cooper Mk III, Bill Whitehouse - Cooper Mk III, Sven Andersen, Fred Geitel - KG Special, Ivar Petterson - Effyh      DNS: Nils Gerremo - Cooper

Oslo, Norway 13th June 1950

1st Ivar Petterson - Effyh

Zandvoort, Holland  23rd July 1950 Grand Prix

1st Ron Dryden - Cooper Mk II, 2nd Don Parker - Parker, 3rd Ken Wharton - Cooper, 4th Johnny Claes - Cooper Mk IV, 5th Pim Richardson - Beels, 6th Alan Rippon - Cooper Mk III, 6th Austen May - Cooper Mk II, 7th Jan Flinterman - Kieft, 8th Joseph Göttgens - Condor           DNF: Lex Beels - Beels, Raymond Sommer - Cooper Mk IV

Ostend, Belgium 14th August 1950 Coupe du Monde

Heat 1

1st Bill Whitehouse - Cooper Mk III, 2nd Ron Dryden - Cooper Mk II, 3rd Ken Wharton - Cooper, 4th Johnny Claes - Cooper Mk IV, 5th Alan Rogers - Cooper Mk IV, 6th Stirling Moss - Cooper        DNF: Don Parker - Parker, Paul Emery - Emeryson, Jackie Reece - Cooper Mk III, Robin Montgomerie-Charrington - Cooper

Heat 2

1st Alf Bottoms - JBS, 2nd Ken Carter - Cooper Mk III, 3rd Jack Westcott - Cooper Mk III, 4th Lex Beels - Beels, 5th  Eric Winterbottom - Cooper, 6th Eric Brandon - Cooper

Repacharge

1st Don Parker - Parker, 2nd Ray Merrick - Cooper, 3rd George Wicken - Cooper, 4th Don Truman - Bardon Turner, 5th Pim Richardson - Beels, 6th Bill Aston - Cooper Mk III       DNF: Paul Emery - Emeryson

Final

1st Ken Carter - Cooper Mk III, 2nd Ron Dryden - Cooper Mk II, 3rd Ken Wharton - Cooper, 4th Alf Bottoms - JBS, 5th Jack Westcott - Cooper Mk III, 6th Eric Brandon - Cooper, 7th Alan Rogers - Cooper Mk IV, 8th George Wicken - Cooper, 9th Don Truman - Bardon Turner, 10th Bill Aston - Cooper Mk III         DNF:  Don Parker - Parker, Lex Beels - Beels, Pim Richardson - Beels, Ray Merrick - Cooper, Stirling Moss - Cooper Mk IV, Johnny Claes - Cooper Mk IV, Bill Whitehouse - Cooper Mk III

San Sebastian, Spain 3rd September 1950

Race 1

1st Ken Carter - Cooper Mk III, 2nd George Wicken - Cooper Mk V, 3rd John Cooper - Cooper 4th Lambert Delhaes - Delhaes      DNF: Ted Frost - Cooper, Lex Beels - Beels, Stan Coldham - Cooper, Pierre "Pagnibon" Boncompagni - Cooper, Francis Liagre - DB, Michel Aunaud - DB

Race 2

1st Ken Carter - Cooper Mk III, 2nd Ted Frost - Cooper, 3rd Stan Coldham - Cooper, 4th Lambert Delhaes - Delhaes       DNF:  John Cooper - Cooper, George Wicken - Cooper Mk V

Aggregate Result

1st Ken Carter - Cooper Mk III, 2nd Lambert Delhaes - Delhaes, 3rd John Cooper - Cooper

Casablanca, Morocco 1950

1st Stan Coldham - Cooper Mk II

 

1951

Marrakech, Morocco 1st April 1951

1st André Jacquir-Bret - Cooper, 2nd Limousin - Cooper, 3rd Jean Lucas - Cooper

Luxembourg 3rd May 1951 Grand Prix

Heat 1

1st Ron Dryden - JBS, 2nd John Cooper - Cooper Mk V, 3rd Alan Brown - Cooper Mk V, 4th Ray Merrick -  Cooper, 5th Alan RipponCooper, 6th Sir Francis SamuelsonCooper, 7th Francis Liagre - DB, 8th Frisch - ZIG, 9th Karl Schermer - Monopoletta        DNF: Ted Frost - Emeryson, Johnny Claes - Cooper Mk IV

Heat 2

1st Don Parker - JBS, 2nd Eric Brandon - Cooper Mk V, 3rd Bill Whitehouse - Cooper Mk V, 4th Austen May - Cooper Mk IV, 5th Frank Aikens - JBS, 6th Michel Aunaud - DB, 7th Ken Carter - Cooper Mk V, 8th Hellmut Deutz - Scampolo, 9th Walter Schlüter - Monopoletta      DNF: Stirling Moss - Kieft Mk I

Final

1st Alan Brown - Cooper Mk V, 2nd Alan Rippon - Cooper, 3rd Sir Francis Samuelson - Cooper, 4th Georges Buitendyk - Cooper Mk IV, 5th Austen May - Cooper Mk IV,  6th  Frank Aikens - JBS       DNF: Ron Dryden - JBS, Ken Carter - Cooper Mk V, John Cooper - Cooper Mk V, Eric Brandon - Cooper Mk V, Bill Whitehouse - Cooper Mk V, Don Parker - JBS, Hellmut Deutz - Scampolo, Ray Merrick -  Cooper

Monza, Italy 13th May 1951

Heat 1

1st Ken Carter - Cooper Mk V, 2nd Bill Whitehouse - Cooper Mk V, 3rd Harry Schell - Cooper

Heat 2

1st John Cooper - Cooper Mk V, 2nd Bernado Taraschi - Giaur, 3rd Count P Hercolani - Giaur

Aggregate Result

1st John Cooper - Cooper Mk V, 2nd Count P Hercolani - Giaur, 3rd Ken Carter - Cooper Mk V

Genoa, Italy 20th May 1951

1st Ken Carter - Cooper Mk V, 2nd Bill Whitehouse - Cooper Mk V, 3rd Ken Wharton - Cooper, 4th John Cooper - Cooper, 5th Bernado Taraschi - Giaur, 6th Ted Frost - Emeryson, 7th A. Jacquier-Bret - Cooper         DNF: Stirling Moss - Kieft CK51 , Nello Pagani - Volpini, Felice Bonetto - Volpini, Carlo Pesci - Volpini

Bridgehampton, USA 26th May 1951

1st John Fitch - Effyh, 2nd Peter Dillnut - Cooper

Giants Despair, USA May 1951

1st John Fitch - Effyh, 2nd CF Wheaton - Cooper

Zandvoort, Holland 10th June 1951

1st Otto Dillenius - Cooper Mk III, 2nd Jan Flinterman - Cooper Mk II, 3rd Lex Beels - Beels          DNF: Kurt Kuhnke - Cooper

Zandvoort, Holland 21st July 1951 - Dutch Grand Prix

1st Stirling Moss - Kieft CK51 , 2nd Les Leston - JBS, 3rd John Habin - JBS, 4th Ray Merrick - Cooper, 5th Austen May - Cooper Mk IV, 6th Georges Buitendyk - Cooper Mk IV, 7th Kay Hansen - Effyh, 8th Lex Beels - Beels, 9th Jan Flinterman - Cooper Mk II       DNF: Otto Dillenius - Cooper Mk III, Alan Rippon - Cooper Mk V, Pim Richardson - Beels

Watkins Glen USA 15th September 1951 Seneca Cup

1st Roland Keith - Cooper, 2nd Phillip Walters - Cooper, 3rd Gordon Lipe - Effyh

Egerton Road, South Africa, 1st October 1951 Ladysmith Races

1st Arthur Mackenzie - Cooper Mk V

Retiro Park, Madrid 21st October 1951 Spain

Heat 1

1st Eric Brandon - Cooper Mk V, 2nd John Coombs - JBS

Heat 2

1st Ken Carter - Cooper Mk V, 2nd Ron Frost - JBS

Final

1st Eric Brandon - Cooper Mk V, 2nd Ron Frost - JBS, 3rd Arthur Gill  - Cooper Mk IV, 4th Robin Montgomery-Charrington - Cooper       DNF: Ken Carter - Cooper Mk V. Alan Brown - Cooper Mk IV

Reno USA 21st October 1951 Comstock Cup

1st Bill Breeze - Cooper Mk V

Palm Beach, USA 8th December 1951

1st Peter Dillnut - Cooper Mk IV, 2nd Alexis DuPont - Cooper Mk V     DNF: George Huntoon - Cooper

 

1952

Snell Parade, South Africa 20th January 1952 Fairfield Senior Handicap

1st Arthur Mackenzie - Cooper Mk V             DNF: Mike Renton - Triton, Orlando Fregona - Tiger Cub

Mahagastotte, Ceylon 20th April 1952

1st AE Filby - Cooper Mk II, 2nd Bill Elton - Cooper

Pebble Beach 20th April 1952

1st Russ Kelly - Cooper Mk V, 2nd Leon Becker - Cooper, 3rd Joseph Esberick - Cooper, 4th Don Blanks - Cooper

Phoenix Park, Ireland April 1952

1st Redmond Gallagher - Leprechaun 2

Brussels, Belgium 11th May 1952

Heat 1

1st Ken Carter - Cooper Mk V

Heat 2

1st Alan Brown - Cooper, 2nd Dennis Taylor - Arnott, 3rd Francis Liagre - DB         DNF: Stirling Moss - Kieft, Raymond van Hauw - DB, Johnny Claes - Cooper, Austen May - Cooper Mk IV, Charlie Headland - Kieft, Georges Buitendyk - Cooper Mk IV

Final

1st Ken Carter - Cooper Mk V, 2nd Alan Brown - Cooper, 3rd Les Leston - Cooper, 4th Pim Richardson - Beels , 5th Francis Liagre - DB, 6th  Raymond van Hauw - DB, 7th  Dennis Taylor - Arnott, 8th André Hanlet - Telna, 9th Joseph Göttgens -  Cooper, 10th Victor van den Brempt - VSM               DNF: Eric Brandon - Cooper

Luxembourg Grand Prix 22nd May 1952

Heat 1

1st Don Parker - Kieft CK52, 2nd Ken Wharton - Mackson, 3rd John Coombs - Cooper Mk VI, 4th Charles Headland - Kieft CK 52, 5th Ninian Sanderson - Cooper Mk VI, 6th Alan Rippon - Cooper Mk VI, 7th Sir Francis Samuelson - Cooper, 8th Adolf Lang - Cooper Mk V, 9th Pim Richardson - Beels        DNF: Alan Brown - Cooper Mk VI

Heat 2

1st Stirling Moss - Kieft CK52, 2nd Ken Carter - Cooper Mk VI, 3rd Arthur Gill - Mackson, 4th Peter Collins - JBS, 5th Les Leston - Cooper Mk VI, 6th Paul Reis - Zig, 7th Lex Beels - Beels, 8th Kaj Hansen - Effyh, 9th Jean Dabere - DB, 10th Paul Swaelens - Cooper         DNF: André Loens - Kieft CK52, Eric Brandon - Cooper Mk VI

Final

1st Les Leston - Cooper Mk VI, 2nd Ken Carter - Cooper Mk VI, 3rd Peter Collins - JBS, 4th John Coombs - Cooper Mk VI, 5th Don Parker - Kieft CK52, 6th Stirling Moss - Kieft CK52, 7th Alan Rippon - Cooper Mk VI, 8th Charles Headland - Kieft          DNF: Ken Wharton - Mackson, Arthur Gill - Mackson, Ninian Sanderson - Cooper Mk VI, Sir Francis Samuelson - Cooper

Chimay, Belgium 31st May 1952 GP des Frontieres

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk V, 2nd John Coombs - Cooper Mk VI, 3rd Austen May - Cooper Mk IV, 4th Allan Moore - JBS, 5th M Lambert - Cooper, 6th Alan Hutchinson  - Beels, 7th ?, 8th Alan Rippon - Cooper Mk VI        DNF: Lewis Lewis-Evans - Cooper, Frank Bacon - FHB, D Powell-Richards - Kieft

Golden State Park, USA 31st May 1952

1st Sherwood Johnston - Effyh, 2nd Cliff Ricker - Cooper, 3rd Elliott Forbes-Robinson - Cooper, 4th Bob Wittke - Cooper, 5th Leon Becker - Cooper, 6th Tip Blume - Effyh

Bainbridge Hill, USA 29th June 1952

1st Dick Irish - Kieft CK52

Porrentruy, Switzerland 13th July 1952

1st Les Leston - Cooper, 2nd Lex Beels - Beels, 3rd V. Herbster - MH3

Namur, Belgium 20th July 1952

Heat 1

1st Les Leston - Cooper, 2nd André Loens - Staride, 3rd George Thomas - Cooper

Heat 2

1st Stirling Moss - Kieft, 2nd John Habin - Staride, 3rd Lex Beels - Beels         DNF: Norman Pugh - Cooper Mk VI

Consolation Heat

1st André Hanlet - JBS, 2nd Paul Swaelens - Cooper, 3rd Laloux - Cooper, 4th Raymond van Hauw - DB, 5th Dabere - JB, 6th Jean Debuire - Debuire

Final

1st George Thomas - Cooper, 2nd Lex Beels - Beels, 3rd Paul Swaelens - Cooper, 4th André Hanlet - JBS      DNF: Stirling Moss - Kieft, André Loens - Staride, Les Leston - Cooper, John Habin - Staride

Torrey Pines, USA 20th July 1952

1st Russ Kelly - Cooper Mk V, 2nd Robert Wittke - Cooper        DNF: Elliott Forbes-Robinson - Cooper, Bob Wenz - Wenz

Giants Despair, USA 24th July 1952

1s Bud Hoopes - Cooper, 2nd Alexis DuPont - Cooper, 3rd Gordon Lipe - Cooper, 4th Dick Irish - Kieft, 5th  John Moodie - Cooper

Brynfan-Tyddyn, USA July 1952

1st Dick Irish - Kieft, 2nd Gordon Lipe - Cooper, 3rd Bud Hoopes - Cooper, 4th John Moodie - Cooper, 5th Alexis DuPont - Cooper

Rock County, USA 3rd August 1952

1st Dick Irish - Kieft CK 52

Thompson Raceway, USA 17th August 1952

1st John  Moodie - Cooper, 2nd Gordon Lipe - Cooper

Zandvoort, Holland 17th August 1952 Dutch Grand Prix

1st Stirling Moss - Cooper Mk VI, 2nd George Wicken - Cooper, 3rd John Habin - Leston Special, 4th Les Leston - Cooper Mk VI, 5th Alan Brown - Cooper Mk VI, 6th Paul Swaelens - Cooper, 7th Josef Göttgens -  Göttgens Eigenbau        DNF Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk V, Eric Brandon - Cooper Mk VI, Bill Whitehouse - Cooper Mk VI, Groenhart - Cooper, Raymond Van Hauw - DB, André Hanlet - JBS

Stockton, USA 24th August 1952

Stockton Cup

1st Cliff Ricker - Cooper Mk V, 2nd Leon Becker - Cooper, 3rd Russ Kelly - Cooper

Junior Aid

1st Robert Wittke - Cooper Mk V, 2nd Cliff Ricker - Cooper Mk V, 3rd Leon Becker - Cooper, 4th Tip Blume - Effyh, 5th Bob Wenz - Wenz, 6th Elliot Forbes-Robinson - Cooper, 7th Russ Kelly - Cooper

Chieti, Italy 31st August 1952

1st Sesto Leonardi - Giaur, 2nd Bernardo Taraschi - Giaur, 3rd Paul Audibert - DB, 4th Bandini - Bandini

Snell Parade, South Africa 1st September 1952

1st Arthur Mackenzie - Cooper Mk V,

Sulphur Bank Mine, USA 14th September 1952

1st Cliff Ricker - Cooper, 2nd Russ Kelly - Cooper, 3rd Leon Becker - Cooper

Watkins Glen, USA 20th September 1952

1st John Moodie - Cooper, 2nd Alexis DuPont - Cooper, 3rd Gordon Lipe - Cooper            DNS: Dick Irish - Kieft CK52

Thompson Raceway, USA 12th October 1952

1st Dick Irish - Kieft CK52

Madera, USA 9th November 1952

1st Leon Becker - Cooper, 2nd Robert Wittke - Cooper Mk V, 3rd Bill Pollack - Cooper Mk VI

Torrey Pines, USA  14th December 1952

1st Leon Becker - Cooper, 2nd Bill Friedaur - Siata, 3rd Bob Wenz - Wenz Special

 

1953

Tunis, Tunisia 29th March 1953

1st M. Bousquet - Bosquet

Pebble Beach, USA 18th April 1953

1st Cliff Ricker - Cooper Mk VI, 2nd Leon Becker - Cooper Mk V, 3rd David Sheldon - Trimax, 4th Richard Trimble - Cooper Mk VI        DNF: Bob Wenz - Wenz Special, John Fox - Cooper Mk VI, Henry Manney - Cooper Mk V         DNS: Bill Breeze - Cooper Mk VI

Thompson Raceway, USA 19th April 1953

1st Rowland Keith - Cooper, 2nd Alexis DuPont - Cooper Mk VI, 3rd Robert Wilder - Effyh

Mahagastota, Ceylon April 1953

1st AEF Filby - Cooper

Bridgehampton, USA 23rd May 1953

1st Gordon Lipe - Cooper, 2nd Bud Hoopes - Cooper, 3rd Sherwood Johnston - Effyh

Chimay, Belgium 24th May 1953

1st André Loens - Kieft, 2nd Lex Beels - Cooper Mk VI, 3rd Hector Bossaert - HB Special, 4th Fournier - Cooper, 5th Frank Bacon - Cooper Mk V, 6th Alan Hutchinson - Cooper        DNF: Rene Berté - Berté, Paul Swaelens - Cooper, John Coombs - Staride

Giants Despair, USA 24th July 1953

1st Gordon Lipe - Cooper Mk VII, 2nd Stan Hoffstein - Cooper, 3rd Harry Whitney - Cooper Mk VII

Brynfan-Tyddyn, USA 24th July 1953

1st John Moodie - Cooper Mk V, 2nd Hal Stetson - Cooper Mk VII, 3rd Alexis DuPont - Cooper Mk VI, 4th Stan Hoffstein - Cooper, 5th Gordon Lipe - Cooper Mk VII

Senigallia, Italy. 26th July 1953

1st Bellocchio - Cooper         DNF: ? - Giaur

Pescara 30th August 1953 (Racing cars up to 750cc)

1st Eric Brandon - Cooper, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Bernardo Taraschi - Giaur        DNF: Dennis Taylor - Martin

Thompson Raceway, USA 6th September 1953

1st Alexis DuPont - Cooper Mk VI, 2nd Jacques DuPont - Cooper Mk VI, 3rd Rowland Keith - Cooper         DNF: Gordon Lipe - Cooper Mk VII, Harry Whitney - Cooper

Watkins Glen, USA 18th September 1953

1st Rowland Keith - Cooper             DNF: Gordon Lipe - Cooper Mk VII, Jacques DuPont - Cooper Mk VI, Harry Whitney - Cooper

Madera, USA 20th September 1953

1st Dick Trimble - Cooper

Reno, USA 18th October 1953

1st Dick Trimble - Cooper, 2nd George Swift - Cooper, 3rd Roy Steiner - Cooper

SCCA National Championship, USA

1st Dick Trimble - Cooper, 2nd Cliff Ricker - Cooper Mk VI, 3rd Leon Becker - Cooper Mk V, 4th Alexis DuPont - Cooper Mk VI, 5th Gordon Lipe - Cooper Mk VII, 6th David Sheldon - Trimax, 7th Rowland Keith - Cooper, 8th Harry Whitney - Cooper

 

1954
Ohakea, NZ 6th March 1954

1st Bob Gibbons - Cooper Mk V, 2nd Ron Frost - Cooper Mk VII, 3rd Peter Ward - JBS       DNF: Ted Avery - Cooper Mk IV, Bill Lee - Cooper Mk VI, Allan Freeman - Cooper Mk IV

Bakersfield, USA 21st March 1954

1st Dick Trimble - Cooper, 2nd Leon Becker - Cooper, 3rd Warren Myllenback - Cooper Mk V, 4th Ray Sinatra Jr. - Crosley Special, 5th Sid Chambers - Crosley Special

Antwerp, Belgium 9th May 1954

1st Edmond Borremans - Kieft Mk I, 2nd Guy Duesberg - Cooper, 3rd Raymond Gaertner - Cooper, 4th J Vroomen - Beels, 5th A Grauwels - Beels, 6th André Milhoux - Effyh

Charleroi, Belgium 13th June 1954

Race 1

1st Norbert Van Feys - FB, 2nd Delarge, 3rd Gil Vanisi - BMW, 4th Andre Bariat - JBS, 5th Jean Swennen - DB

Race 2

1st Raymond Van Hauw - DB, 2nd Norbert Van Feys - FB, 3rd Eric von Paffen - DP, 4th Jean Swennen - DB 5th Gil Vanisi - BMW, 6th Helmut von Drosbeck - BMW

Aggregate Result

1st Norbert Van Feys - FB, 2nd Raymond Van Hauw - DB, 3rd Gil Vanisi - BMW, 4th= Delage, 4th= Jean Swennen - DB, 4th=Eric von Paffen - DP

Castello di Terano, Italy June 1954 (750cc)

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII-Norton, 2nd Bernardo Taraschi - Giaur, 3rd Biaondo - Giaur

Mount Equinox, USA 20th June 1954

1st Alexis DuPont - Cooper, 2nd Rowland Keith - Cooper, 3rd Hal Stetson - Effyh

La Louvière, Belgium 27th June 1954

1st George Dardenne - Cooper Mk IV, 2nd A. Grauwels - Beels, 3rd Raymond Gaertner - Cooper, 4th Andre Milhoux - Effyh, 5th Dujourie - DB, 6th Guy Duesberg - Cooper          DNF: Edmond Borremans - Kieft Mk 1, Willy Vroonen - Cooper, Jef Scherens - Effyh, Paul Swaelens - Kieft

Braine Le Comte, Belgium 27th June 1954

Race 1

1st Raymond Van Hauw - DB, 2nd Andre Bariat - JBS, 3rd Pierre Bastien, 4th Henri Bossaert - HB Special, 5th Norbert Van Feys - FB, 6th Dole Swennen, 7th Fournier, 8th Helmut von Droesbeck, 9th Douglas Goman

Race 2

1st Raymond Van Hauw - DB, 2nd Andre Bariat - JBS, 3rd Dole Swennen, 4th Henri Bossaert - HB Special, 5th Pierre Bastien

Aggregate Result

1st Raymond Van Hauw - DB, 2nd Andre Bariat - JBS, 3rd= Pierre Bastien 3rd= Henri Bossaert - HB Special, 5th Swennen, 6th Von Droesbeck, 7th Norbert Van Feys, 8th Fournier, 9th= Gomand, 9th=Forholly, 9th= Eric von Paffen - DP

Saint Ghislain, Belgium 11th July 1954

1st George Dardenne - Cooper Mk IV, 2nd Edmond Borremans - Effyh, 3rd Crauwels, 4th Vroomen. 5th Andre Bariat - JBS, 6th Raymond Gaertner - Cooper, 7th Guy Duesberg - Cooper

Di Terano, Italy 14th July 1954

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Bernado Taraschi - Giaur, 3rd Biondi - Giaur

Porrentruy, Switzerland 18th July 1954

Heat 1

1st Alan Hutchinson - Cooper, 2nd Les Leston - Cooper Mk VIII, 3rd Weeke - WR 51

Heat 2

1st Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 2nd Hansjorg Gilomen - Cooper Mk VIII, 3rd Kurt Kuhnke - Cooper

Final

1st Adolf Lang - Cooper Mk VIII, 2nd Hansjorg Gilomen - Cooper Mk VIII, 3rd Les Leston - Cooper Mk VIII

Giants Despair, USA 23rd July 1954

1st Rowland Keith - Cooper, 2nd Phil Cade - Cooper, 3rd CF Irish - Kieft

Brynfan-Tyddyn, USA 24th July 1954

1st Rowland Keith - Cooper, 2nd George Perrington - Cooper, 3rd Alexis DuPont - Cooper

Senigallia, Italy 8th August 1954 (750cc)

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII, 2nd Bernado Taraschi - Giaur (750cc), 3rd G. Ceccarini - Stanguellini       DNF: Lewis Lewis-Evans - Cooper Mk VIII

Chieti, Italy 29th August 1954

1st Eric Brandon - Cooper Mk VIII, 2nd Rod Nuckey - Cooper Mk VIII, 3rd Bernado Taraschi - Giaur

Bonneville Salt Flats, USA 20th August-5th September 1954

John Fox - Cooper Mk V, Flying Mile Class H/S 48 cu.in 118.27 mph

SCCA Championship 1st Harry Witney - Cooper, 2nd Alexis DuPont - Cooper, 3rd Rowland Keith - Cooper

 

1955

Willow Springs, USA 13th February 1955

1st Leon Becker - Cooper Mk V, 2nd Warren Myllenbeck - Cooper Mk VIII, 3rd John Fox - Cooper        DNS: Bob Powell - Cooper

Palm Springs, USA 26th March 1955

1st Harry Morrow - Cooper Mk V, 2nd Warren Myllenback - Cooper Mk VIII, 3rd Elvin D Poe - Hodge Podge Special

Bakersfield, USA 1st May 1955

1st Leon Becker - Cooper, 2nd Ralph Ormsbee - Cooper Mk VI, 3rd Bill Pattison - Siakooles Special        DNF: Harry Morrow - Cooper Mk V, Jim Trimble - Cooper Mk VI

Mons, Belgium 22nd May 1955 Grand Prix de St. Ghislain

Heat 1

1st Raymond Gaertner - Cooper, 2nd Paul Swaelens - Cooper, 3rd Ellison-Davis - Cooper, 4th Brouir - Cooper

Heat 2

1st George Dardenne - Cooper Mk IV, 2nd Edmond Borremans - Effyh, 3rd Chapelle - DB

Final

1st Raymond Gaertner - Cooper, 2nd Edmond Borremans - Effyh, 3rd Paul Swaelens - Cooper, 4th Ellis - Cooper      DNF: George Dardenne - Cooper Mk IV

Goleta Airport, USA 28th May 1955

1st Leon Becker - Cooper, 3rd Harry Morrow - Viking

Caldaie, Italy 5th June 1955 Fagioli Cup (750cc)

1st André Loens - Cooper Mk IX, 4th Catot - Cooper        DNS: George Wicken - Cooper

Circuito di Teramo, Italy 12th June 1955 (750cc)

1st Stuart Lewis-Evans - Cooper Mk VIII

Hansen Dam LA, USA 19th June 1955

Race 1

1st Dick Trimble - Cooper Mk VI, 2nd John Fox - Cooper Mk II, 3rd Elvin Poe - Hodge Podge Special, 4th Mac Whiteman - Special, 5th Harry Morrow - Cooper Mk V      DNF: Jim Trimble - Cooper Mk VI, Stuart Dane - Viking, Bill Pattison - Siakooles Special

Race 2

1st Dick Trimble - Cooper Mk VI, 2nd John Fox - Cooper Mk II, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk V, 4th Elvin Poe - Hodge Podge Special      DNF: Mac Whiteman - Special, Stuart Dane - Viking, Jim Trimble - Cooper Mk VI, Bill Pattison - Siakooles Special

Torrey Pines, USA 10th July 1955

1st John Fox - Cooper Mk IX, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk V, 3rd Mark Latker - Viking, 4th Leon Becker - Cooper Mk V

Giant's Despair, USA 21st July 1955

1st Rowland Keith - Cooper

Brynfan Tyddyn, USA 23rd July 1955

1st Alexis DuPont - Cooper, 2nd Harry Beck - Cooper, 3rd Jacques DuPont - Effyh, 4th Harry Whitney - Cooper Mk VII

Torrey Pines, USA 23rd October 1955

1st John Fox - Cooper Mk IX, 2nd Harry Morrow - JBS, 3rd Leon Becker - Cooper Mk V, 4th Dave Thormin - Cooper        DNF: Bruce Kessler - Cooper Mk IX, Duane Feuerhelm - Special, Lloyd Frazer - LMF

State Fairgrounds, Sacramento, USA 29th October 1955

1st Ralph Ormsby - Cooper, 2nd Harry Morrow - JBS, 3rd Leon Becker - Cooper Mk V          DNF: John Fox - Cooper Mk IX, Bob Korst - Effyh, Dick Trimble - Cooper

Glendale, USA 13th November 1955

1st Leon Becker - Cooper Mk IX, 2nd Harry Morrow - JBS, 3rd Jim Trimble - Cooper Mk VI, 4th Stuart Dane - Cooper Mk VI, 5th Shay Rompell - Special, 6th Dave Thormin - Special, 7th Dave Feuerhelm - Special

Palm Springs, USA 3rd December 1955

1st Bill Wright - LMF          DNF: Bruce Kessler - Cooper, Stuart Dane - Dane, Shay Rompell - Special

Nassau Speed Week, Bahamas 5th-11th December 1955

1st Louis Brero - Cooper Mk VIII, 2nd John Fox - Cooper Mk IX, 3rd Harry Whitney - Cooper Mk VII, 4th Harry Morrow - JBS, 5th Leon Becker - Cooper Mk IX

SCCA National Championship, USA

1st Harry Morrow - Cooper Mk V/JBS, 2nd Ralph Ormsby - Cooper, 3rd Leon Becker - Cooper, 4th John Fox - Cooper, 5th= Alexis DuPont - Cooper, 6th Rowland Keith - Cooper

 

1956

Palm Springs, USA 25th February 1956

1st Harry Morrow - JBS, 2nd Dave Thormin - Thormin Special       DNF: Stuart Dane - Dane

Mansfield, USA 26th February 1956

1st Harvey Beeler - Kieft, 2nd Ernie Miller - Effyh

Santa Barbara, USA 17/18th March 1956

Race 1

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 2nd Harry Morrow - JBS, 3rd Leon Becker - Cooper Mk IX, 4th Shay Rompell - Special, Mark Latker - Dane         DNF: Dave Thormin - Thormin Special, Dick Trimble - Cooper Mk VI,

Race 2

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 2nd Leon Becker - Cooper Mk IX, 3rd Mark Latker - Dane, 4th Bob Korst - Effyh, 5th Bill Black - LMF       DNF: Harry Morrow - JBS, Dick Trimble - Cooper Mk VI, Bob Gager - Trimax, Shay Rompell - Special

Palmeinfontein, RSA 24th March 1956

1st Tony Fergusson - Cooper

Bakersfield, USA 19/20th May 1956

Race 1

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 2nd Jim Trimble - Cooper Mk VI, 3rd Bob Korst - Effyh, 4th Everett Murphy - Special         DNF: Dick Trimble - Cooper Mk VI, Shay Rompell - Siakooles Special

Race 2

1st  Dick Trimble - Cooper Mk VI, 2nd Jim Trimble - Cooper Mk VI, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk V      DNF: Bob Korst - Effyh

Pomona, USA 23rd/24th June 1956

Race 1

1st Harry Morrow - Cooper Mk V, 2nd Mark Latker - Dane, 3rd George Holcomb - Special        DNF: Bruce Kessler - Cooper Mk IX, Dave Trimble - Special

Race 2

1st Mark Latker - Dane, 2nd Bill Black - Special, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk V         DNF: Paul Gagner - Trimax, Bruce Kessler - Cooper Mk IX

Beverly Airport, USA 7th July 1956

1st Rowland Keith - Cooper

Mount Washington, USA 15th July 1956

1st Rowland Keith - Cooper

Brynfan-Tyddyn, USA 19th July 1956

1st Rowland Keith - Cooper Mk IX, 2nd Alexis DuPont - Cooper, 3rd Harry Beck - Cooper, 4th Harry Whitney - Cooper, 5th George Alderman - Cooper

San Diego, USA 22nd July 1956

Race 1

1st Stuart Dane - Dane, 2nd George Holcomb - Special, 3rd Dave Trimble - Special, 4th Harry Morrow - Cooper Mk V        DNF: Raymond Poe - Hodge Podge Special

Race 2

1st Stuart Dane - Dane, 2nd George Holcomb - Special, 3rd Raymond Poe - Hodge Podge Special, 4th Dave Trimble - Special

Seafair, USA 12th August 1956

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk VIII, 3rd Tom Fox - Cooper Mk IX, 4th Al Klienberg - Cooper        DNF: Tom Meehan - Cooper, Roley Tucker - Kieft, Lew Florence - Effyh

Paramount Ranch, USA 18th/19th August 1956

Race 1

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 2nd Dick Trimble - Cooper, 3rd Stuart Dane - Dane, 4th George Holcomb - Special, 5th David Trimble - Special         DNF: Harry Morrow - Cooper Mk VIII, Elvin Poe - Hodge Podge Special

Race 2

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 4th Harry Morrow - Cooper Mk VIII     DNF: Bill Black - Special, Dick Trimble - Cooper, Elvin Poe - Hodge Podge Special, Stuart Dane - Dane

Cranfield, Ireland 1st September 1956

1st Gerry Kinanne - Iota

Goleta Airport, USA 2nd September 1956

1st Bruce Kessler - Cooper Mk IX, 3rd Stuart Dane - Dane, 4th Harry Morrow - Cooper        DNF: Dick Trimble - Cooper Mk VI

Thompson Raceway, USA 2nd September 1956

2nd Rowland Keith - Cooper, 4th Harry Beck - Cooper, 5th Paul Richards - Cooper Mk V       DNF: Alexis Dupont - Cooper, George Alderman - Cooper

Pomona, USA 20th/21st October 1956

Race 1

1st Jean Geslin - Cooper Mk IV, 2nd Terry Lamoureaux - Nonpareil      DNF: Paul Gagner - Trimax, George Holcomb - Special, Dave Thormin - Thormin Special, Harry Morrow - Cooper, Stuart Dane - Dane

Race 2

1st Jean Geslin - Cooper Mk IV, 2nd  Harry Morrow - Cooper, 3rd Stuart Dane - Dane, 4th Raymond Poe - Hodge Podge Special, 5th Dave Thormin - Thormin Special, 6th Bill Black - Special        DNF: Paul Gagner - Trimax, Terry Lamoureaux - Nonpareil

Palm Springs, USA 4th November 1956

1st Tom Fox - Cooper Mk IX, 2nd T Holcomb - Special, 3rd Bill Black - Cooper Mk V          DNF: Harry Morrow - Cooper, Bob Korst - Effyh, Jean Geslin - Cooper Mk IV

Paramount Ranch, USA 17th/18th November 1956

Race 1

1st Jean Geslin - Cooper Mk IV, 2nd Stuart Dane - Dane, 3rd George Holcomb - Echo        DNF: Mack Wightman - Wenz, Paul Gager - Trimax, Harry Morrow - JBS. Bill Black - Cooper Mk VI      DNS: Bruce Kessler - Cooper Mk IX

Race 2

1st Bruce Kessler - Cooper, 2nd Bill Black - Cooper Mk VI, 3rd Stuart Dane - Dane, 4th George Holcomb - Echo        DNF: Harry Morrow - JBS

SCCA National Championship, USA

1st= Alexis Dupont - Cooper, 1st= Rowland Keith - Cooper, 3rd= Harry Beck - Cooper, 3rd= Harry Morrow - Cooper

Australian Hillclimb Championship

1st Murray Rainey - Cooper Mk IX

 

1957

Pomona, USA 19th/20th January 1957

Race 1

1st Harry Morrow - Cooper Mk IX, 2nd Ralph Ormsbee - Cooper Mk IX, 3rd Stuart Dane - Dane, 4th George Holcomb - Echo       DNF: Terry Lamoureaux - Nonpareil, Robert Haring - Cooper, Ralph Rogers - Cooper Mk VIII, Dick Trimble - Cooper Mk VI

Race 2

1st Harry Morrow - Cooper Mk IX, 2nd Ralph Rogers - Cooper Mk VIII, 3rd Dick Trimble - Cooper Mk VI,  4th Terry Lamoureaux - Nonpareil       DNF: Ralph Ormsbee - Cooper Mk IX, Stuart Dane - Dane, George Holcomb - Echo

Paramount Ranch, USA 9th/10th March 1957

Race 1

1st Ralph Ormsbee - Cooper, 2nd Harry Morrow - JBS, 3rd Thomas Meehan - Cooper Mk V, 4th? 5th Stuart Dane - Dane, 6th Terry Lamoureaux - Nonpareil       DNF: Bob Korst - Effyh, Jack Brink - Brink Special

Lime Rock, USA 28th April 1957

1st Emmanuel Pupulidy - Cooper Mk XI, 2nd Alexis DuPont - Cooper        DNF: George Alderman - Cooper Mk V, Louis Winkler - Effyh

San Diego, USA 4th/5th May 1957

Race 1

1st Gene Geslin - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 3rd George Holcomb - Echo, 4th Dick Rogers - Cooper, 5th Jim Frank - F&S Special      DNF: Rolf Roth - Cooper, Bob Myers - Cooper

Race 2

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Jean Geslin - Cooper, 3rd Dick Rogers - Cooper, 4th George Holcomb - Echo       DNF: Bob Myers - Cooper, Jim Frank - F&S Special, Harry Morrow - Cooper Mk IX

Lime Rock, USA 9th June 1957

1st Paul Richards - Cooper, 2nd George Alderman - Cooper Mk V, 3rd Alexis DuPont - Cooper        DNF: Rowland Keith - Cooper, Nick Ryder - Cooper Mk X, Emmanuel Pupulidy - Cooper Mk XI

Paramount Ranch, USA 15th June 1957

1st Jean Geslin - Cooper, 2nd Bill Black - Dane, 3rd Jim Frank - Special         DNF: Rolf Roth - Cooper, Dick Rogers - Cooper, Jack Brink - Brink Special, Terry Lamoureaux - Nonpareil, Harry Morrow - Cooper

Mount Equinox, USA 16th June 1957

1st Rowland Keith - Cooper, 2nd Paul Richards - Cooper

Marlboro, USA 14th July 1957

1st Rowland Keith - Cooper Mk IX, 2nd Alexis DuPont - Cooper, 3rd Paul Richards - Cooper, 4th Harry Beck - Cooper, 5th Harry Whitney - Cooper, 6th John Lyles - Cooper, 7th George Alderman - Cooper Mk V, 8th Nick Ryder - Cooper Mk X, 9th Jacques DuPont - Kieft, 10th Pierre Mion - Revis

Pomona, USA 27th July 1957

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Jim Frank - Cooper Mk V, 3rd Cliff Heselton - Dane, Sam Levy - JBS, 5th Terry Lamoureaux - Nonpareil       DNF: Jean Geslin - Cooper, Dick Rogers - Cooper Mk VIII, Harry Morrow - Cooper

Montgomery, USA 18th August 1957

1st Paul Richards - Cooper, 2nd Emmanuel Pupulidy - Cooper Mk XI, 3rd ? 4th Rowland Keith - Cooper Mk IX, 5th Jacques DuPont - Kieft, 6th John Briggs - Cooper, 7th? 8th Pierre Mion - Revis         DNF: Alexis DuPont - Cooper, George Alderman - Cooper Mk V, John Lyles - Cooper, Mike Wood - Cooper, Harry Whitney - Cooper, Jim Haynes - Cooper, John Gadwa - Cooper XI, Keith Ross - Cooper

Goleta Airport, USA 31st August 1957

1st Harry Morrow - Cooper Mk IX, 2nd Dick Rogers - Cooper, 3rd Jim Frank - Cooper, 4th Leslie Gaylord - Gaylord Special, 6th Bob Korst - Cooper        DNF: Terry Lamoureaux - Nonpareil, Gene Levin - JBS, Stuart Dane - Dane

Thompson Raceway, USA 2nd September 1957

1st Alexis DuPont - Cooper, 2nd Bill Brunt - Cooper, 3rd Paul Richards - Cooper, 4th John Briggs - Cooper, 5th Jim Haynes - Cooper         DNF: Harry Whitney - Cooper, George Alderman - Cooper Mk V

Watkins Glen, USA 21st September 1957

1st Paul Richards - Cooper, 2nd George Alderman - Cooper Mk V, 3rd Jim Haynes - Cooper, William Jennings-Bryan - Effyh

Bridgehampton, USA 28th September 1957

1st Robert Kahmer - Cooper, 2nd John Lyles - Cooper, 3rd John Gadwa - Cooper Mk XI

Monza, Italy 7th October 1957 Cooper Record Runs

Class K (up to 250cc)

Bill Knight - Cooper Mk IV Norton 50 km: 155.01 kph/96.33 mph, 50 miles: 157.06 kph/97.60 mph, 100 km: 157.37 kph/99.78 mph, 1 hour: 156.52kmh/97.26 mph, 100 miles: 156.40 mph/97.18 mph.

San Diego, USA 19th October 1957

1st Harry Morrow - Cooper, 2nd Jean Geslin - Cooper, 3rd Clifford Heselton - Dane, 4th Jim Frank - Cooper Mk V         DNF: Mark Brunner - Cooper Mk VII, George Boskoff - Boskoff Special

Pomona, USA 26th October 1957

1st Harry Morrow - Cooper, 2nd Jean Geslin - Cooper, 3rd Bill Benk - Cooper, 4th Stuart Dane - Dane         DNF: George Boskoff - Boskoff Special, Jim Frank - Cooper Mk V

Riverside, USA 17th November 1957

1st Jean Geslin - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd George Boskoff - Boskoff Special, 4th Clifford Heselton - Dane, 5th Les Gaylord - Gaylord Special, 6th Alden LeGrand - Cooper

Paramount Ranch, USA 8th December 1957

1st Harry Morrow - Cooper, 2nd George Boskoff - Boskoff Special, 3rd Dick Rogers - Cooper, 4th Jim Frank - Cooper, 5th Terry Lamoureaux - Nonpareil, 6th Les Gaylord - Gaylord Special, 7th Robert Nethercutt - Cooper        DNF: Tom Bailey - Echo, Jean Geslin - Cooper, Rolf Roth - Cooper, Charles Nerpal - Andree Special, Bill Benk - Cooper

SCCA National Championship, USA

1st Paul Richards - Cooper, 2nd Rowland Keith - Cooper, 3rd George Alderman - Cooper Mk V, 4th Alexis DuPont - Cooper, 5th Robert Kahmer - Cooper, 6th= Harry Morrow - Cooper, 6th= Emanuel Pupulidy

Australian Hillclimb Championship

1st Murray Rainey - Cooper Mk IX

 

1958
Pomona, USA 9th February 1958

Race 1

1st Jean Geslin - Cooper, 2nd Harry Morrow - Kieft, 3rd George Boskoff - Boskoff, 4th George Holcomb - Cooper, 5th Bill Benck - Cooper, 6th Terry Lamoureaux - Nonpareil, 7th Jim Frank - Cooper

Race 2

1st Jean Geslin - Cooper, 2nd Stuart Lewis-Evans - Cooper, 3rd Bill Benck - Cooper, 4th Harry Morrow - Kieft, 5th George Boskoff - Boskoff, 6th Jack Nethercutt - Cooper

Phoenix, USA 1st/2nd March 1958

Race 1

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Jean Geslin - Cooper, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 4th Bill Benk - Cooper Mk V, 5th Bill Love, 6th Jack Brink - Cooper Mk VIII, 7th Alden LeGrand - Echo, 8th Clifford Hesselton - Dane          DNF Dan Coleman - Echo, Terry Lamoureaux - Nonpareil

Race 2

1st Harry Morrow - Cooper Mk IX, 2nd Jack Brink - Cooper Mk VIII, 3rd Bill Benk - Cooper Mk V, 4th Gene Levin - JBS, 5th Clifford Hesselton - Dane         DNF: Rolf Roth - Cooper Mk VII, Terry Lamoureaux - Nonpareil, Alden LeGrand - Echo, Dan Coleman - Echo

Stockton, USA 22nd March 1958

1st Bob Korst - Cooper, 2nd Leon Becker - Cooper

Palm Springs, USA 12th/13th April 1958

Race 1

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Jack Brink - Cooper, 4th Gene Levin - JBS, Alden LeGrand - Echo      DNF: Jean Geslin - Cooper, Stan Coleman - Echo

Race 2

1st Jean Geslin - Cooper, 2nd Bill Benk - Cooper Mk V, 3rd Jack Brink - Cooper, 4th Alden LeGrand - Echo, 5th Bob Myers - Cooper, 6th Bob Chamberlain - Echo       DNF: John Peters - Echo, Harry Morrow - Kieft, Gene Levin - JBS, Rolf Roth - Cooper Mk VII

Cumberland Airport, USA 18th May 1958

1st Harry Whitney - Cooper, 2nd Bob Kahmer - Cooper, 3rd Alexis DuPont - Cooper, 4th Jim Haynes - Cooper, 5th John Gadwa - Cooper Mk XI, 6th Paul Richards - Cooper, 7th Dick Cornman - Effyh, 8th Dick Hagy - Cooper Mk V

Lime Rock, USA 15th June 1958

1st Paul Richards - Cooper, 2nd George Alderman - Cooper Mk V, 3rd Alexis DuPont - Cooper, 4th John Briggs - Cooper, 5th Harry Whitney - Cooper

Laguna Seca, USA 15th June 1958

Race 1

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Thomas Meehan - Cooper Mk V, 3rd Harry Morrow - Kieft

Race 2

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Thomas Meehan - Cooper Mk V, 3rd John Fox - Cooper Mk X, 4th Bob Wenz - Cooper Mk VI, 5th Jim Skilling - Renault Special, 6th Jack Brink - Cooper Mk VIII, 7th Stan Coleman - Echo, 8th Clifford Hesselton - Dane

Lime Rock, USA 5th July 1958

1st Paul Richards - Cooper, 2nd Harry Whitney - Cooper, 3rd Jim Haynes - Cooper, 4th C Richards - Cooper, 5th Bob Kahmer - Cooper, 6th John Gadwa - Cooper Mk XI, 7th Jim Stevens - Cooper, 8th Sam Donohue - Emeryson

Pomona, USA 13th July 1958

1st Jack Brink - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Ken Nichols - Cooper Mk XI

Goleta Airfield, USA 30th August 1958

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Jim Fox - Cooper, 3rd Jack Brink - Cooper        DNF: Bob Wenz - Cooper Mk VI, Byron Quivey - Special, Harry Morrow - Cooper

Watkins Glen, USA 20th September 1958

1st Jacques DuPont - Cooper, 2nd Paul Richards - Cooper, 3rd Jim Haynes - Cooper Mk II, 4th Bob Kahmer - Cooper

San Diego, USA 28th September 1958

1st Jack Brink - Cooper, 2nd Ken Nichols - Cooper, 3rd Harry Morrow - Kieft

Vineland, USA 26th October 1958

1st Alexis DuPont - Cooper, 2nd Jim Haynes - Cooper, 3rd Paul Richards - Cooper, 4th Jacques DuPont - Cooper        DNF: Harry Whitney - Cooper

Palm Springs, USA 1st/2nd November 1958

Race 1

1st Jack Brink - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Alden LeGrand - Echo

Race 2

1st Harry Morrow - Cooper, 2nd  Jack Brink - Cooper, 3rd Alden LeGrand - Echo

Laguna Seca, USA 9th November 1958

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Bob Wenz - Cooper Mk VI, 3rd John McLaughlin - Cooper

Marlboro, USA 16th November 1958

Race 1

1st Bob Kahmer - Cooper, 2nd Dick Hagy - Cooper, 3rd Mike Wood - Cooper Mk XI, 4th JH Lyles - Cooper

Race 2

1st Alexis DuPont - Cooper, 2nd Mike Wood - Cooper

Lime Rock, USA 18th November 1958

1st Paul Richards - Cooper, 2nd Jacques DuPont - Cooper, 3rd Jim Haynes - Cooper, 4th Harry Whitney - Cooper, 5th Alexis DuPont - Cooper

Pomona, USA 23rd November 1958

1st Rolf Roth - Cooper Mk VII, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Ken Nichols - Cooper

Andenne, Belgium 1958

1st Paul Swaelens - Cooper

Loroche, Belgium 1958

1st Lex Beels - Cooper

Leningrad, USSR 1958

1st Ants Seiler - Tartu

SCCA National Championship, USA

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Jack Brink - Cooper, 3rd Harry Morrow - Cooper/Kieft, 4th Bob Wenz - Cooper Mk VI, 5th Bill Benk - Cooper, 6th= Bud Hand - Cooper. 6th= Alden LeGrand - Echo

 

1959
Pomona, USA 1st February 1959

Race 1

1st Bruce Kessler - Cooper Mk XI, 2nd Jack Brink - Cooper Mk VIII, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk IX

Race 2

1st Ken Nichols - Cooper Mk XI, 2nd Jack Brink - Cooper Mk VIII, 3rd Bob Wenz - Cooper, 4th Harry Morrow - Cooper Mk IX, 5th Bill Benck - Cooper Mk VI, 6th Ellis Pilgrim - Cooper Mk IX, 7th Bud Hand - Cooper Mk VI, 8th J Kinucan - Kinucan Special, 9th Byron Quivey - Special, 10th Alden LeGrand - Echo

Vineland Speedway, USA 12th April 1959

1st Paul Richards - Cooper, 2nd Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 3rd Mike Wood - Cooper Mk XI, 4th Jim Haynes - Cooper Mk XI, 5th George Alderman - Cooper

Marlboro Raceway, USA 19th April 1959

1st Bob Kahmer - Cooper, 2nd Jim Haynes - Cooper Mk XI, 3rd Paul Richards - Cooper, 4th Dick Conman - Cooper, 5th John Lyles - Cooper

Del Mar, USA 3rd May 1959

1st Harry Morrow - Cooper, 2nd Alden LeGrand - Echo, 3rd Rowland Oliver - Cooper

Cumberland, USA 17th May 1959

1st Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 2nd Jim Haynes- Cooper Mk XI, 3rd George Alderman - Cooper, 4th Jim Stevens - Cooper, 5th John Lyles - Cooper, 6th Col Fred Moore - Cooper, 7th Dick Cornman - Cooper           DNF: Bill Bryan - Effyh, Paul Richards - Cooper, William Verbeck - Cooper, David Dougherty - Cooper

Santa Barbara, USA 30th/31st May 1959

Race 1

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 3rd Rowland Oliver - Cooper, 4th Ed Pye - Special, 5th Harold Archibald - Arnott          DNF: Bill Benck

Race 2

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Bruce Eglington - Kieft, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 4th W Weeks - Java, 5th Harold Archibald - Arnott, 6th Ed Pye - Special            DNF: Bill Benk

San Diego, USA 21st June 1959

1st Bob Wenz - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 3rd Gene Levin - JBS

Lime Rock, USA 4th July 1959

1st Jim Haynes- Cooper Mk XI, 2nd Paul Richards - Cooper, 3rd Jim Stevens - Cooper, 4th Col Fred Moore - Cooper, 5th George Alderman - Cooper, 6th John Anderegg - Cooper, 7th Dick Hagy - Cooper, 8th John Gadwa - Cooper Mk XI, 9th Bob Dahnken - Cooper, 10th John Lyles - Cooper, 11th Dick Cornaman - Cooper, 12th Donald Swett - Cooper Mk XI, 13th David Dougherty - Cooper, 14th Bill Verbeck - Cooper, 15th Milo Kibbe - Cooper, 16th Arnie Levey - Effyh, 17th James Merget - Cooper        DNF: Alexis DuPont - Cooper Mk XIII

Riverside, USA 19th July 1959

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Bob Wenz - Cooper, 3rd Harry Morrow - Cooper Mk IX, 4th Bruce Eglinton - Kieft, 5th Rowland Oliver - Cooper Mk V, 6th Ken Nichols - Cooper         DNF: Parmelee - Fairchild, Bob Korst - Cooper Mk X, Webber - Java

Montgomery, USA 8th August 1959

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd J Merget - Cooper          DNF: Jim Haynes - Cooper Mk XI, James Stevens - Cooper, Dick Cornman - Cooper, Dick HagyCooper, A Leven - Iota, McLane Tilton - Iota           DSQ: Paul Richards - Cooper

Goleta Airport, USA 5th/6th September 1959

Race 1

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Bob Wenz - Cooper, 3rd Bob Korst - Cooper,

Race 2

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Bob Korst - Cooper, 3rd Harry Morrow - Cooper

Del Mar, USA 20th September 1959

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Rowland Oliver - Cooper, 3rd Harry Morrow - Cooper, 4th C Weber - Special, 5th Alden LeGrand - Echo      DNF: C McCarthy - Cooper

Riverside, USA 10th October 1959

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper

Laguna Seca, USA 25th October 1959

1st Rolf Roth - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Alden LeGrand - Echo

500cc Club of America Pacific Coast Championship

1st Rolf Roth - Cooper

SCCA National Championship, USA

1st Jim Haynes- Cooper Mk XI, 2nd Paul Richards - Cooper, 3rd Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 4th George Alderman - Cooper, 5th John Gadwa - Cooper Mk XI, 6th= Col Fred Moore - Cooper, 6th= Jim Stevens - Cooper, 8th Bob Kahmer - Cooper

 

1960
Pomona, USA 6th March 1960

1st Ken Nichols - Cooper, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd Bruce Eglinton - Kieft

Marlboro, USA 16th April 1960

1st McLane Tilton - Cooper

Del Mar, USA 23rd April 1960

1st Harry Morrow - Cooper

Vacaville Raceway, USA 1st May 1960

1st Bob Korst - Cooper, 2nd John Streets - Staride

Cumberland, USA 15th May 1960

1st Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 2nd George Alderman - Cooper Mk XI, 3rd McLane Tilton - Cooper, 4th John Gadwa - Cooper Mk XI, 5th Jim Stevens - Cooper, 6th William Verbeck - Cooper            DNF: Duncan Black - Cooper

Bridgehampton, USA 29th May 1960

1st George Alderman - Cooper Mk XI, 2nd Jim Stevens - Cooper

Santa Barbara, USA 28th May 1960

1st Bruce Eglinton - Kieft, 2nd Harry Morrow - Cooper

Laguna Seca, USA 5th June 1960

1st Bob Wenz - Cooper Mk X

Pomona, USA 25th/26th June 1960

Race 1

1st CA Weber - Special, 2nd Duane Kulak - Dane

Race 2

1st Gene Levin - JBS, 2nd Duane Kulak - Dane, 3rd CA Weber - Special

Santa Maria, USA 3rd July 1960

1st Bob Wenz - Cooper, 2nd Gene Levin - JBS

Lime Rock, USA 4th July 1960

1st Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 2nd George Alderman - Cooper Mk XI, 3rd Rolf Roth - Cooper

Leningrad, USSR 18th July 1960

1st Georgy Surgučiov - Nami-041M, 2nd Dmitry Borisov - Zvezda

Tallinn, Estonia 31st July 1960

1st Ants Seiler - Estonia 2, 2nd Enn Griffel - Estonia 3, 3rd Ants Urva - Estonia 3

Montgomery, USA 6th August 1960

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd James Stevens - Cooper, 3rd George Alderman - Cooper Mk XI, 4th McLane Tilton - Cooper, 5th Don Baker - Cooper, 6th Jerry McCammon - Cooper, 7th Vernon Jones - Cooper, 8th Jim Merget - Cooper, 9th Jim Haynes - Cooper            DNF: Don Auray - Cooper

Marlboro, USA 7th August 1960

1st George Alderman - Cooper Mk XI

Lime Rock, USA 13th August 1960

1st George Alderman - Cooper Mk XI, 2nd John Lyles - Cooper, 3rd Don Auray - Cooper

Leningrad, USSR 29th August 1960

1st George Surgučiov - Nami-041M, 2nd Dmitry Borisov, 3rd E Sushinskis

Tallin, Estonia 12th September 1960

1st Enn.Griffel - Estonia 3, 2nd Egon Mesila - Estonia 1, 3rd Dimitry Borisovs, 4th Viktor Lapin, 5th Georgy Surgučiov - Nami-041M

Santa Barbara, USA 4th September 1960

1st Bob Wenz - Cooper, 2nd John Streets - Staride, 3rd J Daley - Hodge Podge, 4th G Schimmer - Squirrel, 5th Gene Levin - JBS, 6th Harry Morrow - Cooper      DNF: Alden LeGrand

Thompson Raceway, USA 5th September 1960

1st George Alderman - Cooper Mk XI

Watkins Glen, USA 23rd September 1960

1st McLane Tilton - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd John Lyles - Cooper, 4th Edward Mottern - Cooper Mk IX             DNF: William Verbeck - Cooper, Dick Hagy - Cooper

Laguna Seca, USA 23rd October 1960

1st John Streets - Staride

Pomona, USA 6th November 1960

1st Harry Morrow - Cooper

USSR 500 Championship

1st Georgy Surgučiov - Nami-041M, 2nd  Dmitry Borisov - Zvezda 500, 3rd Enn Griffel - Estonia 3, 4th Viktors Lapins, 5th Egon Mesila - Estonia 1, 6th E Sushinskis

SCCA National Championship

1st George Alderman - Cooper Mk XI, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd McLane Tilton - Cooper, 4th Alexis DuPont - Cooper Mk XIII, 5th Jim Stevens - Cooper, 6th John Lyles - Cooper, 7th Bob Fuller - Cooper, 8th Dick Cornman - Cooper, 9th Donald Baker - Cooper, 9th = Dick Hagy - Cooper, 11th Jim Haynes - Flather
 

1961

Pomona, USA 12th March 1961

1st Harry Morrow - Cooper

Kaunas, Lithuania 28th May 1961

1st Anatol.Sebejkin  - Estonia 3, 2nd Ants Seiler - Estonia 3, 3rd Vladimirs Zelenkovs - Estonia 3, 4th George Surgučiov - Nami-041M

Vineland, USA 9th April 1961

1st Jack Cofland -Cooper

Marlboro, USA 16th April 1961

1st Dick Cornman - Cooper         DNF McLane Tilton - Cooper

Virginia International Raceway, USA 30th April 1961

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd Dick Cornman - Cooper           DNF: McLane Tilton - Cooper

Vineland, USA 7th May 1961

1st John Field - Cooper

Cumberland, USA 14th May 1961

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd George Alderman - Cooper Mk XI, 3rd Jim Stevens -  Cooper

Thompson Raceway, USA 21st May 1961

1st John Field - Cooper

Bridgehampton, USA 28th May 1961

1st Dick Hagy - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd Don Auray - Cooper, 4th Jerry McCammon - Cooper       DNF: McLane Tilton - Cooper, Jim Stevens - Cooper, Jo Wexler - Cooper, James Merget - Mackson

Santa Barbara, USA 28th May 1961

1st Bob Wenz - Cooper Mk X

Laguna Seca, USA 11th June 1961

1st Bob Korst - Cooper Mk X

Lime Rock, USA 1st July 1961

1st Dick Hagy - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd Jerry McCammon - Cooper, 4th Jim Stevens - Cooper, 5th Don Auray - Cooper, 6th Dick Cornman - Cooper, 7th Donald Baker - Cooper, 8th McLane Tilton - Cooper, 9th Paul Schneider - Cooper, 10th John Anderegg - Cooper, 11th Jo Wexler - Cooper, 12th Milo Kibee - Cooper, 13th Bob Reppert - Cooper            DNF: Ed Mottern - Cooper, John Field - Cooper, Robert Fuller - Cooper

Marchbanks, USA 1st/2nd July 1961

Race 1

1st Bob Korst - Cooper Mk IX, 2nd Bob Wenz - Cooper Mk X

Race 2

1st Bob Wenz - Cooper Mk XI, 2nd Harry Morrow - Cooper Mk XI

Thompson, USA 16th July 1961

1st John Field - Cooper

Marlboro, USA 23rd July 1961

1st Dick Cornman - Cooper

Bridgehampton, USA 5th August 1961

1st Dick Hagy - Cooper, 2nd J McCammon - Cooper, 3rd Don Auray - Cooper, 4th Norman Brown - Cooper, 5th John Lofland - Cooper, 6th Jo Wexler - Cooper, 7th James Merget - Emeryson, 8th Ed Mottern - Cooper          DNF: McLane Tilton - Cooper, John Gadwa - Cooper Mk XI

Leningrad, USSR 7th August 1961

1st Ants Seiler - Estonia 3, 2nd Voldemara Beisans - Estonia 3

Lime Rock, USA 12th August 1961

1st Dick Hagy - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd Don Auray - Cooper Mk XII

Tartu, Estonia 13th August 1961

Aggregate Result

1st Egon Mesila - Estonia 3, 2nd Madis Laiv - Estonia 3, 3rd Ottomar Luna - Estonia 3, 4th Enn Griffel - Estonia 3

Leningrad, USSR 27th August 1961

1st Curt Lincoln - Cooper Mk XII, 2nd Jurijs Burgovs - Estonia 3, 3rd Voldemara Beisans - Estonia 3, 4th Pauls Gulbis - Estonia 3, 5th Anatolijs Sebeikins - Estonia 3, 6th Jaan Kjujunemjae - Estonia 3        DNF: Heimo Hietarinta - Cooper Mark X, Seppo Rikillä - Cooper, George Surgučiov - Nami-041M, Enn Griffel - Estonia 3, Ants Seiler - Estonia 3

Thompson, USA 3rd/4th September 1961

Race 1

1st Dick Hagy - Cooper

Race 2

1st John Field - Cooper

Lime Rock, USA 16th September 1961

1st John Field - Cooper Mk XI

Watkins Glen, USA 23rd September 1961

1st John Field - Cooper, 2nd Don Auray - Cooper, 3rd John Gadwa - Cooper Mk XI, 4th McLane Tilton - Cooper, 5th Rowland Oliver - Cooper, 6th Ed Mattern - Clipper, 7th Dick Hagy - Cooper, 8th Dennis McKenna - Cooper, 9th David Dougherty - Cooper         DNF: Donald Baker - Cooper          

Leningrad, USSR 1st October 1961

1st Jurijs Bugrovs - Estonia

Marchbanks, USA 8th October 1961

1st Bob Wenz - Cooper Mk X, 2nd Harry Morrow - Cooper, 3rd John McLaughlin - Special

Leningrad, USSR 8th October 1961

1st Jurijs Bugrovs - Estonia

Leningrad, USSR 12th November 1961

1st Ants Seiler - Estonia 3

Fall Hershey, USA 19th November 1961

1st Tom Robinson - Cooper, 2nd Wayne Dellinger - Cooper Mk V

USSR 500 Championship

1st Ants Seiler - Estonia 3, 2nd Anatol Sebeikin  - Estonia 3, 3rd Voldemara.Beišans - Estonia 3

SCCA National Championship

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd Dick Hagy - Cooper, 3rd Don Auray - Cooper, 4th John Field - Cooper, 5th Jerry McCammon - Cooper, 6th Dick Corrnman - Cooper, 7th Norman Brown -  Cooper, 8th Jim Stevens - Cooper, 9th= George Alderman - Cooper, 9th McLane Tilton - Cooper, 11th= John Lofland - Cooper, 11th Rowland Oliver - Cooper
 

1962
Stockton, USA 15th April 1962

1st Howard Hatch - Cooper Mk VIII

Lime Rock, USA 28th April 1962

1st Robert Fuller - Cooper

Virginia International Speedway, USA 29th April 1962

1st John Field - Cooper, 2nd Rowland Oliver - Cooper, 3rd Jim Stevens - Cooper, 4th Don Auray - Cooper        DNF: John Gadwa - Cooper Mk XI, Jerry McCammon - Cooper

Cotati, USA 12th May 1962

1st Bob Wenz - Cooper Mk X

Cumberland, USA 13th May 1962

1st Jim Stevens - Cooper, 2nd Tom Robinson - Cooper, 3rd Jerry McGammon - Cooper, 4th John Field - Cooper        DNF: Don Addor - Cooper, Everett Williams - Effyh, Jack Lofland - Cooper

Tallinn, Estonia 27th May 1962

1st Voldemara Beisans - Estonia 3, 2nd Pauls Gulbis - Estonia 3, 3rd Madis Laiv - Estonia 3, 4th Leo Kritt - Estonia 3, 5th Igor Chekovs - Estonia 3      DNF: Vladimirs Zelenkovs - Estonia 3

Santa Barbara, USA 28th May 1962

1st Don Swett - Cooper

Bridgehampton, USA 3rd June 1962

1st John Field - Cooper

Vineland, USA 10th June 1962

1st Milo Kibbe - Cooper

Lime Rock, USA 30th June 1962

1st Shep Oliver - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd Robert Fuller - Cooper, 4th Don Auray - Cooper, 5th Norman Brown - Cooper, 6th Don Baker - Cooper, 7th Paul Schneider - Cooper, 8th Tom Robinson - Cooper, 9th Fred Becker - Cooper, 10th Dick Cornman - Cooper

Lake Garnett, USA 8th July 1962

1st Rowland Oliver - Cooper Mk VI, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI

Moscow, USSR 10th July 1962

1st Georgy Surgučiov - Nami-041M, 2nd Leonids Grischuks - Estonia 3

Oakland, USA 15th July 1962

1st Bob Wenz - Cooper Mk X

Thompson, USA 15th July 1962

1st John Field - Cooper

Tallinn, Estonia 5th August 1962

1st Jurijs Bugrovs - Estonia 3, 2nd Jurijs Sidorovs - Estonia 3, 3rd Voldemara Beisans - Estonia 3     DNF: Ants Seilers - Estonia 3, Jaan Kjujunemjae - Estonia 4, Georgy Surgučiov - Nami-041M

Meadowdale Raceway, USA 5th August 1962

1st John Field - Cooper

Kaunas, Lithuania 12th August 1962

1st Jurijs Bugrovs - Estonia 3, 2nd Jergenijs Glukharev - Estonia 3, 3rd Voldemara Beisans - Estonia 3      DNF: Jurijs Sidorovs - Estonia 3, Madis Laiv - Estonia 3

Pomona, USA 19th August 1962

1st Bill Parmalee - Fairchild

Leningrad, USSR 26th August 1962

Race 1

1st Georgy Surgučiov - Nami-041M, 2nd Jergenijs Glukharev - Estonia 3, 3rd Madis Laiv - Estonia 3

Race 2

1st Georgy Surgučiov - Nami-041M

Aggregate Result

1st George Surgučiov - Nami-041M, 2nd Jergenijs Glukharev - Estonia 3, Viktors Tjagunenko - Estonia 3

Connellsville, USA 26th August 1962

1st John Field - Cooper, 2nd Tom Robinson - Cooper, 3rd Theodore Newell-Wood - Cooper

Thompson, USA 1st/3rd September 1962

Race 1

1st John Gadwa - Cooper Mk XI

Race 2

1st John Field - Cooper, 2nd Jim Stevens - Cooper, 3rd Don Auray - Cooper, 4th Robert Fuller - Cooper, 5th Roland Oliver - Cooper       DNF: John Gadwa - Cooper Mk XI

Watkins Glen, USA 22nd September 1962

1st Paul Richards - Cooper Mk IX, 2nd Don Auray - Cooper Mk XII, 3rd Theodore Newell-Wood - Cooper, 4th Stuart Rothkopf - Cooper, 5th Alan Ratcliffe - Cooper, 6th Roland Oliver - Cooper       DNF: John Field - Cooper Mk IX, Jerry Greaves - Emeryson

Minsk, Belarus 14th October 1962

Georgy Surgučiov - Nami-041M

Lime Rock, USA 20th October 1962

1st John Field - Cooper Mk IX, 2nd Jo Wexler - Cooper, 3rd Bob Fuller - Cooper, 4th Milo Kibbe - Cooper

USSR 500 Championship

1st Jurijs Bugrovs  - Estonia 3, 2nd Voldemara.Beišans - Estonia 3, 3rd Jevgenijs Gluchariov - Estonia 3

SCCA National Championship

1st John Field - Cooper Mk IX, 2nd Rowland Oliver - Cooper, 3rd Jim Stevens - Cooper, 4th Don Auray - Cooper, 5th John Gadwa - Cooper Mk XI, 6th Tom Robinson - Cooper, 6th Tom Robinson - Cooper, 7th Robert Fuller - Cooper, 8th Paul Richards - Cooper, 9th= Jerry McCammon - Cooper, 9th= Theodore Newell-Wood - Cooper

FRA National Championship

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd Bill Parmalee - Cooper
 

1963
Marlboro, USA 7th April 1963

1st Don Auray - Cooper

Pomona, USA 21st April 1963

1st Harry Morrow - Cooper

Virginia International Raceway, USA 28th April 1963

1st John Gadwa - Cooper Mk XI, 2nd Don Auray - Cooper, 3rd Jerry McCammon - Cooper        DNF: John Field - Cooper

Del Mar, USA 28th April 1963

1st Harry Morrow - Cooper

Cumberland, USA 12th May 1963

1st John Field - Cooper

Cotati, USA 12th May 1963

1st Howard Hatch - Cooper

Thompson, USA 26th May 1963

1st Alan Ratcliffe - Cooper

Santa Barbara, USA 26th May 1963

1st Harry Morrow - Cooper

Bridgehampton, USA 2nd June 1963

1st John Field - Cooper

Willow Springs, USA 9th June 1963

1st Harry Morrow - Cooper

Lime Rock, USA 15th June 1963

1st John Field - Cooper

Kaunas, Lithuania 28th June 1963

1st Madis Laiv - Estonia 3, 2nd Lazarj Lipovskis - Estonia 3

Minsk, Belarus 4th August 1963

1st Vitatas Aksionaitis - Estonia 3

Watkins Glen, USA 24th August 1963

1st Don Auray - Cooper, 2nd John Gadwa - Cooper Mk XI, 3rd Robert Fuller - Cooper

USSR 500 Championship: 1st Madis Laiv - Estonia 3, 2nd Vitatas Aksionaitis - Estonia 3, 3rd Jevgenijs Gluchariov - Estonia 3

SCCA Championship 1st Don Auray - Cooper, 2nd John Field - Cooper
 

2010

Portimao 16th & 17th October 2010

Race 1

1st Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 2nd Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 3rd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 4th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 5th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 6th Roy Hunt - Martin-Norton, 7th JB Jones - Cousy-Triumph, 8th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 9th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 10th David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, 11th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 12th Patrick Morin - Cooper Mk XI-JAP, 13th Hakan Sandberg - JBS-Triumph, 14th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP, 15th Mark Palmer - Wishart Mk II-Norton, 16th Paul Hewes - Cooper Mk XI-Norton          DNF: Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, James Holland - Cooper Mk VIII-JAP, Roy Wright - Flash Special-Norton, James Gray - Comet-JAP, Stuart Wright - Dastle-JAP, Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, Mike Bell - Cooper Mk X-JAP DNS: Darrel Woods - Cooper Mk VIII-Norton, Richard Utley - JBS-Norton, Gordon Russell - Mackson-JAP

Race 2

1st Steve Jones - Cooper Mk X-Norton, 2nd Neil Hodges - Cooper Mk VIII-JAP, 3rd Nigel Ashman - Kieft CK52-Norton, 4th George Shackleton - Cooper Mk VI-JAP, 5th Martin Sheppard - Cooper Mk XII-Norton, 6th Nigel Challis - Cooper Mk VIII-Norton, 7th James Gray - Comet-JAP, 8th Brian Joliffe - Cooper Mk IX-JAP, 9th Shirley Monro - Cooper Mk IV-JAP, 10th Mike Gilbert - Cooper Mk IX-Norton, 11th Patrick Morin - Cooper Mk XI-JAP, 12th Hakan Sandberg - JBS-Triumph, 13th Paul Hewes - Cooper Mk XI-Norton, 14th Richard Bishop-Miller - Cooper Mk II-JAP          DNF: Mike Fowler - Cooper Mk XI-Norton, Mark Palmer - Wishart Mk II-Norton, James Holland - Cooper Mk VIII-JAP, Roy Hunt - Martin-Norton, Roy Wright - Flash Special-Norton, JB Jones - Cousy-Triumph, David Stevenson - Cooper Mk VIII-Norton, Stuart Wright - Dastle-JAP         DNS: Mike Bell - Cooper Mk X-JAP, Darrell Woods - Cooper Mk VIII-Norton, Richard Utley - JBS-Norton, Gordon Russell - Mackson-JAP

 

The objective of these new pages is to create an archive of race reports, photos and results for the 500cc Formula 3 period. It is a big task so if you see a year or race which isn't mentioned or have a period report, please get in touch at neil@hodgeslondon.plus.com Please note: These results are a summary for general interest and should not be taken as evidence for a particular car's history.

Go to 500 Owners Home Page